Materace przeciwodleżynowe

Materace przeciwodleżynowe są to materace przeznaczone dla osób chorych, sparaliżowanych, które przez długi czas muszą przebywać w jednej pozycji leżącej. Osoby takie narażone są na powstanie odleżyn. Jednak przed wyborem swojego materaca warto dowiedzieć się czym są odleżyny i jakie są ich rodzaje. Zrozumienie tego problemu pomoże lepiej w doborze materaca.

 

Co to są odleżyny?

 

Odleżyny są to urazy skóry będące skutkiem długotrwałego nacisku na skórę. Najczęściej rozwijają się na skórze pokrywającej kościste obszary ciała, takie jak pięty, kostki, biodra i kości ogonowe.

Osobami najbardziej narażonymi na odleżyny są te, które ograniczają możliwość zmiany pozycji lub te, które spędzają większość czasu w łóżku lub na krześle. Możesz podjąć kroki, aby zapobiec odleżynom i wspomóc leczenie. Aby zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn należy często zmieniać pozycję ciała, prowadzić aktywność fizyczną, pić dużo wody a także zrezygnować z palenia papierosów.

Odleżyny można podzielić według 5 stopniowego podziału Torrance,a

I stopień można rozpoznać po pojawiającym się zaczerwienieniu blednącym. Dokładniej mówiąc uciskając ranę palcem zaczerwienienie może zblednąć, ponieważ mikrokrążenie nie jest jeszcze uszkodzone. W tym stopniu widoczne są też miejscowe zmiany skóry.

II stopień wiąże się z uszkodzeniem mikrokrążenia. Obrażenia są bardziej widoczne występują tu pęcherze wypełnione osoczem oraz towarzyszy ból.

W III stopniu dochodzi już do uszkodzenia wszystkich warstw skóry. W ranie widoczne są żółte masy rozpadających się tkanek lub czerwona ziarnina.

Z IV stopniem mamy do czynienia gdy doszło do uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej. Brzeg rany zwykle dobrze odgraniczony, natomiast dno odleżyny może pokrywać czarna martwica.

Najbardziej niebezpieczny jest V stopień w którym dochodzi do martwicy powięzi i mięśni. Osoby które są w V stopniu są najbardziej narażone na zakażenia organizmu i sepsy.

 

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

 

Na Polskim rynku można kupić wiele rodzaju materacy na odleżyny, które zapobiegają powstawianiu odleżyn, oraz w ich leczeniu. Materace takie działają na zasadzie zmienności ciśnienia. Dzięki specjalnej konstrukcji i materiałom z których są tworzone zmniejszają nacisk na ciało co zmniejsza ryzyko powstania odleżyn.

 

Istnieje wiele rodzajów materacy. Jednak ich dobry wybór zależy od tego w jakim stopniu pacjent ma odleżyny. Inny materac należy stosować przy I stopniu gdy to odleżyny zaczynają powstawać a inny gdy jest np. w V gdy to materac musi być najwyższej jakości i wybrany przez specjalistę. Taki materac może nawet komuś uratować życie a na pewno poprawić komfort przy leżeniu.

Do najważniejszych rodzajów materacy przeciw odleżynom należy zaliczyć materace piankowe, rurkowe i bąbelkowe.

 

 

Materace przeciwodleżynowe w Poznaniu

 

W naszym sklepie można znaleźć materace, które zapobiegają powstawaniu odleżyn i mogą służyć przez wiele lat. W sklepie internetowym, znaleźć można zarówno materace rurkowe jak i piankowe. Są one bardzo wygodne i występują w różnych rozmiarach. Tak by można było dobrać je do każdego pacjenta. Sklep ortezka.pl to najwyższej jakości materace przeciw odleżynom w niskich cenach takich firm jak Vermeiren, Rehabed, Antar czy Vitea Care. Wszystkie produkty przeciwodleżynowe posiadają atesty jakości co gwarantuje wysoką jakość wykonania.

Sklep medyczny posiada na stanie także poduszki przeciwodleżynowe, które w połączeniu z materacami sprawią że jakość Waszego snu będzie idealna.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania