Produkty do dezynfekcji

Dezynfekcja to proces, w wyniku, którego ulegają zniszczeniu formy wegetatywne drobnoustrojów. Skuteczność dezynfekcji zależna jest głównie do czasu działania i stężenia preparatu dezynfekującego. Wyróżniamy trzy rodzaje dezynfekcji: termiczną, termiczno-chemiczną i chemiczną. Antyseptyka oznacza dezynfekcję skóry, błon śluzowych i uszkodzonych tkanek.

 

Dezynfekcja chemiczna

 

Dezynfekcja chemiczna to dezynfekcja przy użyciu roztworów preparatów chemicznych o różnych właściwościach. Substancja aktywne to związki na bazie chloru, związki nadtlenowe, IV-rzędowe związki amoniowe, alkohole, aldehydy i pochodne fenolu. Wybór odpowiedniego preparatu jest zależny od znanego lub spodziewanego skażenia, rodzaju dezynfekowanego materiału i toksyczności środka.

Produkty do dezynfekcji są niezbędnym produktem wszelkich placówek medycznych, zarówno szpitali, przychodni, jaki i ośrodkach rehabilitacyjnych, zakładach opiekuńczo zdrowotnych i laboratoriach. Środki dezynfekujące stosowane są również w wielu placówkach usługowych, takich jak – lecznice i gabinety weterynaryjne, gabinety kosmetyczne, solaria, salony fryzjerskie, gabinety masażu, baseny.

 

Dezynfekcja rąk

 

Do najpopularniejszych produktów dezynfekujących należą mydła, należące do związków powierzchniowo czynnych oraz produkty na bazie alkoholu. Z chemicznego punktu widzenia, mydła są solami metali i wyższych kwasów tłuszczowych, posiadają zdolność niszczenia błony lipidowej bakterii i wirusów, dzięki czemu drobnoustroje stają się nieaktywne. Analogiczne działanie mają alkohole, do produktów dezynfekujących najczęściej stosuje się metanol, etanol lub izopropanol. Istotne jest, aby te produkty, zawierały w swoim składzie alkohol o stężeniu minimum 60%, dzięki czemu posiadają zdolność destabilizacji błony lipidowej, podobnie jak mydło. Dla większej skuteczności dezynfekcji warto stosować oba te środki razem.

Za sprawą nanotechnologii, popularność w ostatnim czasie zyskują również preparaty zawierające jony srebra. Skuteczność przeciwdrobnoustrojowa jest dobrze opisana i udokumentowana w literaturze naukowej. Modyfikacja cząsteczek srebra metodami nanotechnologii zwiększyła jego działanie hamujące wzrost i rozwój bakterii, grzybów, pierwotniaków i stawonogów.

Jak prawidłowo myć ręce?

W czasach koronawirusa jak nigdy wcześniej dbaby o dezynfekcję rąk. Ważne jest również częste mycie rąk. Jak zatem robić to prawidłowo?

  • myjmy ręce przez ok. 30 sekund
  • zmoczmy ręce wodą a następnie nakładamy mydło tak aby pokryło ono obie dłonie.
  • pamiętajmy o przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na zakończenie osuszmy ręce ręcznikiem.

 

Dezynfekcja powierzchni

 

Do odkażania powierzchni najczęściej stosowane są preparaty zawierające chlor  (podchloryn sodu, podchloryn wapnia albo chloramina). Związki chloru są nietrwałe, ulegają inaktywacji pod wpływem światła, ciepła i wilgoci. Preparaty nadtlenowe (kwas nadoctowy, nadboran sodu, nadsiarczan potasu) mają podobny zakres działania do preparatów chlorowych i ze względów ekologicznych zastępują je w wielu krajach.

 

Produkty do dezynfekcji dostępne w Poznaniu

 

Posiadamy płyny, żele oraz mydła o różnych pojemnościach, dostępne w pojemnikach z dozownikiem lub bez. Produkty do dezynfekcji są dostępne w sklepie stacjonarnym w Poznaniu jak i w naszym sklepie internetowym.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania