Reh4mat ORTEZA STAWU KOLANOWEGO OKD-08

Reh4mat ORTEZA STAWU KOLANOWEGO OKD-08

OKD-08
Dostępny na zamówienie
345,37 zł
ROZMIAR

 

Chód jest wynikiem współdziałania wielu elementów ruchowych, na które składają się wytrzymałość układu kostnego oraz sprawność układu nerwowego, mięśniowego w tym praca i odpowiednia siła mięśni m.in. tułowia, miednicy, pośladków i kończyn dolnych. Sama czynność generowana jest przez Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN) w mózgu, a informacja o ruchu przekazywana jest do mięśni poprzez układ piramidowy drogą korowo – rdzeniową.
Nad koordynacją, równowagą i „jakością” ruchu kontrolę sprawuje móżdżek. Chód jest podstawową składową aktywności fizycznej, bierze udział niemal w każdej czynności dnia codziennego, a tym samym warunkuje naszą sprawność. Niemożność jego wykonania jest kalectwem i uzależnia nas od pomocy osób trzecich oraz wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie wielu narządów i układów naszego ciała.

U ludzi starszych wraz z wiekiem chód ulega zmianie na skutek:

  • Procesów inwolucyjnych
  • Urazów
  • Chorób przewlekłych

Badacze z Harvard Medical School z Bostonu na materiale badawczym, obejmującym 120 chorych po 65 roku życia, diagnozowanych z powodu zaburzeń chodu stwierdzili, że najczęstszą ich przyczyną była:

  • niedoczulica 18%
  • choroby mięśni 17%
  • zespół wielozawałowy 15%
  • parkinsonizm 12%
  • wodogłowie 7%
  • zwyrodnienie móżdżku 7%
  • zaburzenia psychogenne 3%

W większości tych problemów może pomóc nasza dynamiczna orteza stawu kolanowego wspomagająca wyprost Tractus, o symbolu OKD-08. Dodatkowo posiada ona regulację ruchomości stawu co 15 stopni, co przy problemach z poruszaniem się, może być funkcją bardzo przydatną. Ze względu na fakt, że wyrób dedykowany jest głównie osobom starszym, posiada on funkcję otwartą, która w sposób zdecydowany ułatwia jego zakładanie seniorom.

 

Orteza została wykonana z surowca o nazwie ActivPren. Surowiec ten charakteryzuje się miękkością i wysoką elastycznością, co zdecydowanie ułatwia przyleganie wyrobu do kończyny i gwarantuje właściwą kompresję stawu kolanowego. Jest to strukturalny surowiec składający się z perforowanej pianki neoprenowej i poliamidowych dzianin okładkowych. Dzięki perforacji, zabezpieczony staw jest dodatkowo wentylowany, a także utrzymywana jest odpowiednia jego ciepłota. Bardzo ważnym atutem tego surowca jest to, że nie jest to wyrób dziany, nie posiada grubych włókien, przez co sploty dzianiny nie odciskają się na skórze pacjenta i nie powodują ran w miejscach dużej kompresji.

Ortezę wyposażono w cztery zestawy pasów obwodowych, wykonanych z taśm Velcro i wyposażonych w klamery poliamidowe oraz w bardzo mocne tunele na szyny ortopedyczne. Szyny te posiadają napinacze do których domontowano dynamiczny zespół wspomagający wyprost. Poprzez obniżanie lub podnoszenie poziomu mocowania systemu dynamicznego reguluje się jego napiecie, zakres działania i szybkość reakcji.

Dodatkowo szyny posiadają regulacje ruchomości stawu. Innowacyjność szyn polega na tym, że w zegarze o średnicy nie przekraczającej 30 mm, zastosowaliśmy regulację kąta zgięcia i wyprostu co 15 stopni. Dodatkowym atutem szyn jest to, że regulacja odbywa się nie przy użyciu wkrętów imbusowych, jak to się odbywało w poprzedniej generacji szyny, lecz za pomocą wkładanych stalowych nitów, które dla ułatwienia wyjmowane są z gniazd kątowych przy użyciu załączonego do szyn magnesu. Wisienką na torcie jest pierścień blokujący, który dzięki systemowi zapadkowemu nie pozwoli na samoczynne przestawienie się wcześniej ustawionego kąta.

W celu wyeliminowana zsuwania się ortezy z kończyny dolnej, naniesiono wewnątrz niej silikon antypoślizgowy, a do dynamicznego napinacza zamontowano specjalny uchwyt z tworzywa sztucznego, który ułatwia regulację napięcia przez osoby starsze o ograniczonej sprawności ruchowej rąk. Również pasy przednie posiadają zapięcia rzepowe ułatwiające ich dopinanie osobom o znacznych ograniczeniach ruchowych.

Zasada działania ortezy Tractus (OKD-08):

1. W trakcie chodu, podczas zginania kończyny dolnej następuje automatyczne napięcie systemu dynamicznego. Zakres jego napięcia oraz siła z jaką będzie oddziaływał na kończynę jest uzależniona od wysokości jego przymocowania w tylnej części ortezy.
2. W momencie oderwania chorej kończyny od podłoża, napinacz uwalnia zmagazynowaną z nim energię i następuje wyrzut nogi do przodu. Siła i zakres tego wyrzutu jest regulowana również poprzez zmianę miejsca przypięcia system dynamicznego.
3. W trakcie chodu, cykl ten powtarza się wielokrotnie podczas każdego kroku.
4. W przypadku pacjentów porażonych obustronnie, istnieje możliwość zastosowania jednoczesnego zaopatrzenia w ortezy na obie nogi.
5. W przypadku, gdy u pacjenta podczas chodzenia, zachodzi również potrzeba wymuszenia ruchu w stawie biodrowym, istnieje możliwość połączenia ortezy Tractus (OKD-08) z naszą ortezą wspomagającą unoszenie nogi. W takim przypadku w trakcie chodu, najpierw następuje wspomaganie uniesienia kończyny dolnej, a dopiero potem wyrzut podudzia do przodu.

Przeznaczenie

- uszkodzenie ośrodkowego i obwodowego ukadu nerwowego
- osłabienie prostowników kolana
- przykurcz zginaczy kolana

Tabela rozmiarowa

Rozmiar (A) Obwód uda 15 cm powyżej środka rzepki (B) Obwód łydki 15 cm poniżej środka rzepki Sposób dokonywania pomiaru
S min 40 cm – max 44 cm min 30 cm – max 34 cm
M min 44 cm – max 48 cm min 34 cm – max 38 cm
L min 48 cm – max 52 cm min 38 cm – max 42 cm
XL min 52 cm – max 56 cm min 42 cm – max 46 cm
XXL min 56 cm – max 60 cm min 46 cm – max 50 cm

Całkowita wysokość ortezy: 45 cm

49 Przedmioty
No reviews

16 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania