Mięśnie uda składają się z trzech grup mięśni podzielonych w zależności od położenia: przedniej, tylnej oraz przyśrodkowej. W skład mięśni grupy przedniej wchodzą: mięsień czworogłowy i mięsień krawiecki. W skład mięśni grupy tylnej wchodzą: mięsień dwugłowy, mięsień półścięgnisty, mięsień półbłoniasty i smukły. Grupę przyśrodkową tworzą: mięsień grzebieniowy, przywodziciel krótki, przywodziciel długi oraz przywodziciel wielki. Najbardziej podatne na urazy są mięsień czworogłowy uda oraz kulszowo-goleniowe, ponieważ łączą one jednocześnie dwa stawy: kolanowy i biodrowy. Poza tym, są one używane w trakcie aktywności wymagających dużej prędkości tj.: biegi czy dalekie skoki (koszykówka, piłka nożna, football amerykański).
W lidze angielskiej prowadzony jest od wielu lat program badawczy monitorujący urazy sportowe. Wg tych badań, średni czas powrotu piłkarza do sportu po urazie mięśnia półścięgnistego i półbłoniastego wynosi 23 tygodnie, pomimo wcześniejszych deklaracji lekarza klubowego o 8 tygodniach przerwy. U sprinterów czas powrotu na bieżnię to średnio 16 tygodni. Źle leczone urazy powodują nawroty kontuzji nawet w 30% przypadków. Jeśli nawroty kontuzji występują 1-2 razy w roku, to ryzyko ponownego urazu wzrasta 2 krotnie. 3-4 nawroty kontuzji w roku niosą trzykrotne ryzyko ponownego urazu.
Urazy tkanek miękkich uda stanowią od 10–55% wszystkich urazów sportowych, a w piłce nożnej od 24–34% urazów to urazy mięśniowo-ścięgniste. Rozróżniamy następujące rodzaje urazów: entezopatię, stłuczenia (od uderzenia), naciągnięcia (z nadmiernego rozciągnięcia mięśnia), naderwania i zerwania. Entezopatie powstają w wyniku przeciążenia, nawarstwiających się mikrourazów i naciągnięcia w obrębie przyczepu ścięgien do kości.
Mechanizmy powstawania urazów uda mogą różne:
1. uraz kontaktowy (stłuczenie), w którym następuje uszkodzenie tkanek miękkich, naczyń krwionośnych i kości w wyniku uderzenia (np. kopnięcia),
2. rozciągnięcie – następuje uszkodzenie sarkomeru z powodu wydłużenia, co doprowadza do uszkodzenia błony komórkowej i hydrolizy białek,
3. skurcz koncentryczny,
4. skurcz ekscentryczny,
5. skurcz izometryczny,
6. zatrzymanie ruchu,
7. bierne rozciągnięcie (uszkodzenie w wielu miejscach).
Do typowego uszkodzenia mięśni, wchodzących w skład grupy tylnej uda, dochodzi podczas sprintu, w końcowej fazie wymachu kończyny, kiedy to mięsień́ przechodzi z pracy ekscentrycznej w koncentryczną (staw kolanowy zgięty do ok. 30°). Wśród innych aktywności mogących powodować́ uraz tej grupy mięśniowej, wymienia się̨ gwałtowne zahamowania, zmiany tempa, a także kopnięcia. Badania wskazują̨, że 69–80% urazów grupy tylnej mięśni uda, dotyczy mięśnia dwugłowego uda. Najczęściej nadrywana jest głowa długa w miejscu przejścia brzuśca w ścięgno.
Charakterystyka produktu
Stabilizacja uda naszą ortezą AS-U-01 dopełnia zabezpieczenie urazu, a jej aktywny system kompresyjny pozwala prawidłowo stopniować ucisk. Naciągnięcie mięśni jest dość bolesne, jednak zazwyczaj szybko się leczy. Orteza uda i pachwiny AS-U-01 pozwala również profilaktycznie zabezpieczyć kończynę przed urazem.
Orteza AS-U-01 została wykonana w formie anatomicznego rękawa, w którego przedniej części zamontowano fiszbinę ortopedyczną z systemem poliamidowych klamerek. Przez klamry przechodzą elastyczne taśmy obwodowe z funkcją samoszczepną oraz zapięcia Velcro pozwalające na właściwe ustawienie kompresji wyrobu. Dzięki potrójnemu systemowi kompresyjnemu, w różnych częściach ortezy można ustawić różny ucisk na udo pacjenta, najbardziej odpowiedni dla jego schorzenia.
Orteza została wykonana z surowca ActivPren™.
ActivPren™ to aktywny trójwarstwowy surowiec składający się z dwóch elastycznych jerseyowych dzianin okładkowych oraz rdzenia wykonanego z pianki neoprenowej. Materiał ten charakteryzuje się miękkością i wysoką elastycznością. Dzięki zastosowaniu w nim Systemu AirSupply, zabezpieczona część ciała jest dodatkowo wentylowana, a także utrzymywana jest odpowiednia jej ciepłota. Bardzo ważnym atutem tego surowca jest to, że nie jest to wyrób dziany, nie posiada grubych włókien, przez co sploty materiału nie odciskają się na skórze pacjenta i nie powodują ran w miejscach o dużej kompresji. Ortezy wykonane z surowca ActivPren™ to najmocniejsze i najskuteczniej stabilizujące ortezy dostępne na rynku. Surowiec wodoodporny.
Anatomiczny kształt ortezy pozwala na jej użytkowanie zarówno na prawą jak i lewą nogę.
Przeznaczenie:
- entezopatia,
- stłuczenia
- naciągnięcia
- naderwanie i zerwanie tkanek miękkich
- przeciążenie mięśni uda
- ból w okolicy pachwiny podczas treningów
Tabela rozmiarowa
Rozmiar | Obwód uda 5 cm poniżej pachwiny | Sposób dokonywania pomiaru |
---|---|---|
S | 48-52 cm | |
M | 52-56 cm | |
L | 56-60 cm | |
XL | 60-64 cm |
Całkowita wysokość ortezy: 22 cm