TRAK jest wózkiem inwalidzkim specjalnym dziecięcym. Wózek ułatwia codzienną opiekę nad dziećmi wymagającymi transportu, których schorzenia uniemożliwiają samodzielne poruszanie się oraz poprawne siedzenie. Wózek przeznaczony jest dla dzieci już od 8 miesiąca życia.
Wózek TRAK to produkt, który w czasie miłych chwil spędzonych na spacerze gwarantuje doskonałą stabilizację tułowia, głowy oraz miednicy. Jego zadaniem jest pomagać w utrwaleniu prawidłowych wzorców dla pozycji siedzącej w czasie transportu dziecka. Dobra postawa dziecka w siadzie wypracowana w czasie wielogodzinnych zajęć z fizjoterapeutą powinna być kontynuowana i zabezpieczona również w wózku spacerowym.
Produkt jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia jako wyrób medyczny typu wózek inwalidzki specjalny dziecięcy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
Cechy wózka Trak
Trak oferuje szeroki zakres funkcjonalności, w tym tak unikatową dla wózków spacerowych:
- Anatomiczną poduszkę siedziska
- Duże, pełne koła
- Innowacyjny system składania wózka
Inne ważne funkcjonalności:
- Rama jezdna składana razem z siedziskiem,
- Siedzisko z regulacją głębokości i szerokości,
- Oparcie pleców z regulacją wysokości,
- Regulowany kąt oparcia pleców,
- TILT – regulowany kąt oparcia siedziska,
- Niezależnie regulowane peloty biodrowe oraz piersiowe,
- Regulowany kąt zgięcia podnóżka oraz regulowany kąt i wysokość platformy stóp,
- Wielofunkcyjna budka ochronna.
Cechy szczególne wózka Trak
Trak oferuje szeroki zakres funkcjonalności:
- Poduszka siedziska została zaprojektowana tak, aby jak najlepiej pozycjonować, stabilizować miednice dziecka co ma ogromny wpływ na zabezpieczenie stawu biodrowego oraz determinuje nam postawę całego ciała. Wielowarstwowa budowa nie tylko pozycjonuje odpowiednio, ale również zapewnia komfort dla naszych dzieci.
- Koła to bardzo ważny element każdego wózka i to właśnie one determinują użyteczność, zwrotność i możliwość przejazdu po najtrudniejszym terenie. W wózku Trak znajdziemy jedne z największych dostępnych kół na rynku wózków spacerowych co mocno wyróżnia ten produkt.
- Łatwość składania się i waga wózka to często parametry determinujące wybór rodzica. Trak został tak skonstruowany, aby można było złożyć go ze wszystkimi akcesoriami jednym ruchem dbając przy okazji o niską wagę całej konstrukcji.
Dlaczego tak ważna jest odpowiednia głębokość siedziska?
Długość siedziska zapewnia stabilizację kątową w stawach biodrowych, kolanowych i wpływa na wyprost tułowia. Wsparcie na całej długości kości udowej ma ogromny wpływ na stabilizację dolnej części tułowia, w tym miednicy co w rezultacie daje nam poprawę kontroli posturalnej (tułowia).
Za krótkie siedzisko to mała powierzchnia podparcia. Przy za długim siedzisku pojawi się problem z ustawieniem stóp dziecka. Wyciągnięcie nóg do przodu (brak zgięcia w stawie kolanowym) powoduje, że dziecko będzie szukać balansu tułowiem, a w konsekwencji będzie napierało plecami na oparcie siedziska.
Inne ważne funkcjonalności:
- Rama jezdna składana razem z siedziskiem – ułatwia transport wózka w samochodach,
- Koła tył 41 cm, przód 25 cm,
- Oparcie pleców o regulowanej wysokości,
- Regulowany kąt oparcia pleców,
- TILT ( 45O),
- Niezależnie regulowane peloty biodrowe oraz piersiowe – możliwość asymetrycznych ustawień,
- Regulowany kąt zgięcia podnóżka oraz regulowana wysokość oraz kąt platformy stóp. Funkcjonalność ta umożliwia zachowanie zalecanego kąta 90O pomiędzy stawem biodrowym i stawem kolanowym, upięcie stóp w jednej linii ze stawami kolanowymi (kolana wertykalnie nad stopami) oraz gwarantuje, że stopy będą leżały w odpowiedniej do siebie odległości równolegle do ud,
- Wielofunkcyjna budka ochronna,
- Barierka ochronna,
- Kamizelka,
- Czteropunktowe pasy stabilizujące staw biodrowy,
- Stolik,
- Kółka przeciwwywrotne,
- Koszyk podramowy.
Dla kogo wózek Trak?
Wózek inwalidzki specjalny dziecięcy TRAK przeznaczony jest dla dzieci o wadze do 36 kg z porażeniami i niedowładami trzy lub czterokończynowymi, przy porażeniach dwukończynowych jednostronnych lub skrzyżowanych.
Produkt doskonale sprawdzi się dla pacjentów z następującymi jednostkami chorobowymi:
- mózgowe porażenie dziecięce,
- dystrofie mięśniowe,
- porażenia różnego pochodzenia,
- rozczep kręgosłupa,
- przepukliny oponowo-rdzeniowe,
- stany po urazach kręgosłupa,
- stany po urazach czaszkowo-mózgowych,
- stany po udarach,
- wady postawy, a w szczególności skolioza kręgosłupa.